«

Türkiye’den PAYPAL ile Ödeme Nasıl Alınır ?

Merhaba arkadaşlar,  2016 yılında Paypal’ın ülkemize veda etmesinden sonra, açtığı boşluk hala doldurulabilmiş değil. Paypal’ın Türkiye’den nasıl kullanılacağını merak eden arkadaşlar için, bir makale yayınlamamın elzem olduğunu düşündüm, buyrun makale sizlerle!

Paypal Nedir ?
Paypal, Elon Musk’ın da kurucu ortağı olarak 98 yılının sonlarında faaliyete geçirilen bir ödeme alma-gönderme sistemidir. Kurulduktan kısa süre sonra e-Bay tarafından satın alınmış ve e-Bay şirketinin yönetiminde faaliyetlerine hala devam etmektedir.  Paypal başlarda, uluslararası para transferlerinin daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli olması amacıyla hayata geçirilmiştir. Paypal’ın e-Bay şirketine satılmasından sonra, uluslararası para transferleri dışında, e-Ticaret platformlarında da , Paypal güvencesiyle ödeme yapılması ve satın alınan ürününün veya hizmetin Paypal güvencesi ile koruma altına  alınması sağlanmıştır.

Nedir bu Paypal güvencesi ?
Bunu kısa bir örnek ile açıklamak isterim, X bir e-Ticaret sitesinden ürün yada X kişisinden bir hizmet satın aldınız ve ödemesini Paypal ile gerçekleştirdiniz. Eğer ürün teslimi yada hizmet sunumunda problem yaşadınız, ürün teslim edilmedi veya sunulacağı iddia edilen hizmet sunulmadı. İşte burada, tıpkı AliExpress sitesinde, “anlaşmazlık” dosyası açar gibi, Paypal platformunda da böyle bir “Anlaşmazlık” davası açarak, kanıtlarınızı sunuyor, karşı tarafında açıklama yapmasından sonra, Paypal eğer siz haklıysanız, karşı taraftan otomatik olarak ödediğiniz parayı çekerek, size transfer ediyor. Peki her şey gayet güzel, resmen ödeme sistemlerinde bir devrim;

Ama biz nasıl kullanacağız ? veya neden kullanamıyoruz ?
Paypal, Türkiye’de hizmet verebilmek için, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ‘na ödeme sağlayıcısı lisans başvurusunda bulundu. Paypal, Türkiye’de vergi vermeyi ve Türkiye’de ki Paypal kullanıcılarının bilgilerinin, Türkiye sınırları içerisinde bir sunucuda tutulması durumlarını kabul etmediğinden kaynaklı olarak BDDK tarafından lisans başvurusuna onay verilmedi. Paypal’ın BDDK’ya yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesinden sonra ise, Paypal Türkiye’den çekildi.

Türkiye’den nasıl Paypal Hesabı Açabilirim ?
Paypal’ın sitesine girdiğimiz zaman, Haziran 2016’da faaliyetlerini durduklarını belirten bir yazı bizi karşılıyor. Ama bildiğiniz gibi Türkiye’de yaşayan insanlar, Paypal kullanabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Evet arkadaşlar, Türkiye’de yaşayarak sorunsuz bir şekilde Paypal kullanmak mümkün, aslında sorunsuz demeyeyim, az sorunlu şekilde kullanmak diyeyim.

Yurtdışında, Estonya, USA, Gürcistan gibi ülkelerde şirket kurup, şirketimizin bilgileriyle Paypal’a kayıt olabilir ve Paypal kullanabiliriz.

Ben de Amerika’da ki şirketim üzerinden bir Paypal hesabı açtım ve “az sorunlu” halde kullanabiliyorum.

Peki bu “Az sorun” Nedir ?
Arkadaşlar, Paypal hesabını açtıktan sonra, şirket belgelerinizle bir doğrulama yapılması gerekiyor. Ben Amerika için anlatayım; EIN numaranızı, şirket adresinizi vs. girdikten sonra Paypal hesabınız aktif oluyor ve ödeme almaya her hangi bir problem olmadan başlayabiliyorsunuz. Peki sorun bunun neresinde ? Sorun şu ki, Paypal sizden, belgelerle hesabınızı doğrulamanızı istiyor, belgelerle hesap doğrulaması yapmazsanız eğer, Para alabilir, şirketinizin yurtdışında ki banka hesabına para çekebilirsiniz ama Paypal bakiyenizi kullanarak, transfer yapamazsınız. Zaten şirket açtık, belgelerle onaylayamıyor muyuz diye sorabilirsiniz, onuda şu şekilde açıklayayım; Paypal’a ITIN (Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numaramı) belgemi gönderdim, şirket kuruluş belgelerimi ve Good Standing (iyi duruş belgesi) belgelerini gönderdim. Paypal, şirket kuruluş belgelerimden birisini, Japonya Ehliyet Belgesi olarak algıladığından kaynaklı 3 aydır, 1-3 iş günü içerisinde belgeleriniz kontrol edilip size geri dönüş yapılacaktır mesajı çıkartıyor karşıma.

Paypal hesabım kapanmadı, ödeme alabiliyor, şirketimin banka hesabına Paypal bakiyesi çekilebiliyor. Peki başkasına Paypal üzerinden nasıl ödeme gönderiyoruz ? Bunu da, Paypal bakiyesini banka hesabımıza çektikten sonra, banka kartımızın alışveriş bilgilerini girerek, banka hesabımızdan gönderiyoruz.

Amerika’da nasıl şirket kurulacağını anlatan makalemi, ileride bu bloğumda paylaşacağım.
Bana sormak istediğiniz her türlü soruyu veya merak ettiklerinizi, çekinmeden Instagram hesaplarımdan @Bar4n.S ve @Dijital.Girisimci veya bu makalenin altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim!

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *