Amazon Dropshipping ve Shopify Dropshipping İnceleme

Merhaba arkadaşlar, bir çok yerde rastlıyorum Dropshipping’e başlamak isteyen herkes Amazon ve Shopify arasında bir seçim yapamıyor yada farklarını bilmiyor. Bugün biz burada, Amazon’da dropshipping yapmak ile Shopify’da dropshipping yapmanın arasındaki farkları, avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Dropshipping Nedir ? Nasıl Yapılır ?  Öncelikle bunu merak ediyorsanız, bunu açıkladığımız makaleye gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Dropshipping ;

Arkadaşlar , Amazon’da dropshipping yapmak normalde yasal bir şey değil ama kimseyi üzmez, ürün satın alan müşteriyi mutlu eder ve olumlu yorumlarını alır, kimsenin markalı(trademark) ürününü satmazsanız (sizi şikayet etmezseler sorun yok) dropshipping yapabilirsiniz. Amazon’un tek bir politikası var, ürün satıcısı denizde kum, önemli olan müşteri memnuniyeti. Bu şekilde hiç şikayet almayan, bazı şikayetler alsada Amazon ile görüşmeler yaparak sorunları giderip satışına devam eden $100K üzeri aylık cirolar yapan arkadaşlarım var.

Amazon’un avantajlarından bahsetmem gerekirse, Amazon’da dropshipping yapıyorsanız eğer trafik/müşteri ile uğraşmazsınız. Zaten hali hazırda, müşterileri, milyonlarca tekil trafiği olan bir pazaryerine, dilediğiniz ürünü amazon komisyonları, vergileri, ve kârınızı koyarak ürün listeleyip gelir elde edebilirsiniz. Yani, listelediğiniz ürün için, reklam çıkmaya, trafik toplamaya ihtiyacınız yok.

Amazon’da dropshipping yapmak istiyorum, hangi ülkelerde yapabilirim ?

Arkadaşlar, Amazon’un şüphesiz en yoğun trafiğinin olduğu bölge Amerika-Canada-Meksika pazarı. Bu 3 pazar, tek platformda gözükmekte ama ürün seçimi konusunda rekabette doğru orantılı olarak fazla. Bu çatı pazar dışında, Amazon’un Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Japonya, Avusturya ve  Avrupa(İngiltere,Almanya vs.) pazarlarında da dropshipping yapabilirsiniz.

Amazon’da Yasal Olarak Dropshipping Yapılabilir mi ?

Evet, Amazon’da yasal olarak dropshipping yapabilirsiniz, tedarikçilerden veya marka sahiplerinden, Satış Yetki Belgesi alarak, stoksuz olarak X ürününü yada X Markasının ürünlerini satmakta, kendinizin yetkili olduğunu Amazon’a belirterek, dropshipping yapabilirsiniz.

Ben, Amerika’da ki şirketimin IRS bilgileri, Shopify sitelerimi tedarikçiyle paylaşarak, 25-30 tedarikçi ile maileşip, 1-2 tanesinin olumlu geri dönüş yapmasından sonra, bir haftaya yakın bir sohbetten sonra yetki belgesi alabilmiştim.

Bu arada unutmayın ki, Amazon’da suspend (mağazanızın devre dışı bırakılması) olma durumunuz bulunmaktadır. Şuan en katı ve en sık suspend durumları, Amerika,Canada ve Meksika çatı mağazasında yaşanmaktadır.

Shopify Nedir ? Shopify’da Dropshipping için neler lazım ?

Shopify, kendimize ait bir e-Ticaret portalı açmamızı sağlayan bir platformdur. Shopify’da dropshipping yapmak için bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir(Yurtdışı). Ödeme sistemleri için, Stripe,Paypal veya 2Checkout.Com kullanabilirsiniz. Shopify’da dropshipping yapmak, sıfırdan platform açacağımız için biraz zordur. Amazon’da satış yapmanın dışında, winner niche ürün bulma, sosyal medya diğer farklı kaynaklardan trafik çekme konularına da hakim olmamız gerekmektedir. Shopify’da bir alt yapı topladıktan sonra, markalaşıp aynı kategorideki ürünlere, daha ucuz reklam maliyetleri hatta Instagram gibi sosyal medya kanallarında reklamsız – masrafsız bile satış yapabilirsiniz. Shopify için anlatılacak bir düzine şey var ama hepsini bu makale anlatıp sizi sıkmak istemiyorum. Amazon ve Shopify karşılaştırmasını aşağıda yapacağım.

Shopify’ın Amazon’dan farkı nedir ?

Shopify’ın Amazon’dan, Amazon’un Shopify’dan çeşitli avantajları vardır. Bunları şöyle kendi düşüncelerimle sıralamak isterim ;

  • Amazon’da bireysel olarak trafik çekmeye ihtiyacınız yok, zaten hali hazırda Amazon pazaryerlerinin trafikleri çok fazla, siz sadece X ürününü Amazon’da listeleyerek, satış yapabilirsiniz.
  • Amazon’da başkasının ürünlerini(markalarını) sattığınız için, şikayet alabilir ve suspend olabilirsiniz veya Amazon sizden, listelediğiniz ürünlerden rastgele 5 tanesinin, stok sayısı kadar satın alma faturalarını isteyebilir, siz sunamazsanız yine hesabınız devre dışı bırakılabilir.
  • Shopify ve Amazon aylık pazaryeri ücretleri hemen hemen aynı, Amazon $39 ve Shopify $29 . Shopify’da ek olarak orta ve ileri seviye iki paket daha var, bu paketlerde komisyon oranlarında düşüklük ve ek analiz rapor özellikleri daha gelişmiş düzeyde.
  • Shopify’da, kendi e-Ticaret portalınızı, yada markanızı kurduğunuzdan kaynaklı sıfırdan başlarsınız, bundan dolayı satış için, trafik lazım, trafik için reklam yapmanız gerekmekte. Amazon’da satış yapmak ürün bulmak ve listelemek daha sonra satın alınan ürünü kargolamak gibi evrelerden oluşsa da, Shopify’da, güzel görünümlü bir e-Ticaret sitesi kurmanız için tema almanız gerekmekte(ortalama $100-$200 arasında), rekabete göre daha rahat satılacak, hedef kitlenize hitap eden ürün bulmanız gerekmekte(Niche ürün: Diş Beyazlatma Kalemleri) Daha sonra, sitenizin tüm sosyal medya hesaplarını oluşturmanız, site içi ve sosyal medya tasarımlarını kaliteli düzeyde yaptıktan sonra, hedef kitlesine uygun, optimize edilmiş satış reklamları hazırlamak zorundasınız.
  • Amazon’da ki bir çok dropshipping yapan arkadaş, Amerika’dan diğer pazar yerlerine ürün yüklemekte, bundan kaynaklı sizin yüzde 25 kâr oranı ile, Amerika’dan Canada’ya listelediğiniz ürünü, başkası yüzde 15 kâr oranı ile listeleyerek sizinle rekabete girebilir. Shopify’da, site sizin kendi siteniz olduğundan kaynaklı, iyi bir pazarlamayla Çin’de satılan $9-$13 olan ürünleri, $40’a rahatlıkla satabilirsiniz. Shopify’da ödeme komisyonları, reklam maliyetleri vs. düştükten sonra yüzde 35-65 arası hatta yüzde 100 kar oranı bile yakalayabilirsiniz.
  • Amazon’da başkalarının ürününü sattığınız için, elbet bir yerlerde suspend olma riskiniz bulunmaktadır ama Shopify’da, kendi platformunuzda satış yaptığınızdan kaynaklı, kurduğunuz sitede 8 ay satış yapıp, satılacak ürünleri, nasıl satacağınız netleştirebilirsiniz. İleri düzeyde, sosyal medya hesaplarınız organik takipçilere ulaştıktan ve reklam datalarınızı biriktirdikten sonra daha fazla kâr oranı için, kendi ürünlerinizi, uluslararası depolara kendi etiketinizle gönderip, markalaşma çalışmalarına başlayabilirsiniz.
  • Amazon’da insanlar ürünün gerçekliliği veya sitenin güvenini sorgulamaz, rahatlıkla satın alabilirler. Shopify için, kendi platformunuzu oluşturduğunuzdan kaynaklı, güven problemi yaşayan insanlar, sizin sitenizden alışveriş yapmayabilirler. (Shopify için güvenmeme durumu, çok küçük bir durum)

Evet arkadaşlar, Amazon ve Shopify’ın farklılıklarını böyle özetlemek istedim, olurda sorularınız varsa kişisel instagram hesabımdan @Bar4n.S veya @Dijital.Girisimci instagram hesabımdan veya yorum olarak makalenin altından sorabilirsiniz. Mail listesine sağ taraftan abone olmayı unutmayın! Okuduğunuz ve değerli vaktinizi ayırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *